Dzisiejsza data:
Hodowla
Tutaj opiszę codzienne obowiązki każdego akwarysty.

Pamiętajmy, że hodowla akwaryjna nie wiąże się tylko i wyłącznie z oglądaniem ("O, jakie ładne ryby!", "Czemu zdechły?") zachowań ryb. Dlatego każdy, kto chce założyć akwarium, musi wyznaczyć wszystkie za i przeciw. Czy jestem w stanie to robić? Czy będę miał na to czas? Hodowla ryb akwariowych wiąże się z codziennymi obowiązkami.

Poniżej przedstawiam plan zadań, które musimy regularnie wykonywać utrzymując akwarium:

Codziennie:

- sprawdzamy stan sprzętu (czy działa prawidłowo),
- sprawdzamy stan zdrowia ryb (czy wszystkie ryby żyją, czy nie zauważamy dziwnego zachowania ryb, czy którejś nie brakuje itp.)
- karmimy raz lub dwa razy dziennie (osobiście polecam karmienie dwukrotnie w ciągu dnia, mniejszymi porcjami). Karmimy niedużymi porcjami, takimi, które ryby zdążą zjeść przez krótki okres czasu. Zbyt obfite karmienie może zaowocować otłuszczeniem i hipertrofią wątroby ryb.
- sprawdzamy temperaturę wody.

Raz na dwa dni:

- czyścimy szyby (wyłącznie dla efektu kosmetycznego),
- uzupełniamy poziom wody w akwarium (jeśli nie będziemy dolewać wody przez dłuższy okres czasu, na szybie pozostaną białe smugi, co psuje efekt wizualny).

Raz na tydzień:

- wymieniamy 10-20 % wody w akwarium zastępując ją świeżą wodą (najlepiej, gdyby woda ta postała kilka dni - przez ten czas z wody ulotni się chlor, który skleja skrzela ryb i utrudnia im oddychanie). Wodę najlepiej wymieniać za pomocą gumowaego wężyka - należy zassać wodę z jednego końca rurki, w czasie gdy jej drugi koniec znajduje się w akwarium. Dalej woda będzie leciała sama. Możemy również wymieniać wodę za pomocą butelek - należy jednak zachować ostrożność przy wlewaniu wody, gdyż zbyt szybkie jej wlanie powoduje stres ryb, które są nieprzyzwyczajone do nowej wody. Ryby z czasem przyzwyczają się do tego sposobu wymieniania wody, niemniej pierwsza metoda jest lepsza i mniej stresująca dla ryb.
- czyścimy wkład filtrujący. Aby nie zabić wszystkich dobrych bakterii, które biologicznie filtrują wodę, delikatnie ściskamy i przepłukujemy letnią wodą wkład filtrujący (o ile jest to gąbka - w większości filtrów wewnętrznych). Jeżeli posiadamy inny wkład filtrujący (taki jak węgiel aktywny - trzeba go regularnie wymieniać, gdyż traci on swoje właściwości), należy go wymienić lub po prostu przepłukać.

Oczywiście jest to proponowany plan obowiązków nad akwarium. Zawsze możemy go trochę zmienić w zależności od własnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że nie należy zbytnio odbiegać od podanych schematów. Mam nadzieję, że dzięki powyższemu planowi będziecie cieszyli się zdrowymi rybami i pięknym akwarium.
Ustaw stronę serwisu jako startową Zalecana przeglądarka: Microsoft Internet Explorer 7