Dzisiejsza data:
Zakładanie akwarium
W tym dziale prosto opiszę, jak założyć swoje pierwsze akwarium słodkowodne. Na razie bez zdjęć, tylko z rysunkami (mojego autorstwa ;)lecz niedługo pokażę na przykładzie niewielkiego akwarium kolejne etapy zakładania hodowli.
1. Wybranie miejsca

Po uprzednim zakupie (bądź też samodzielnemu wykonaniu) zbiornika przywozimy go do domu. Następnie wybieramy miejsce, w którym będzie znajdowało się akwarium. Pamiętajmy, żeby dobrze przemyśleć sprawę, gdyż późniejsze przenoszenie zbiornika z rybami i z całym biosystemem będzie trudne. W miarę możliwości akwarium postarajmy się ustawić na styropianowej płycie o nieco większej lub równej powierzchni, co dno akwarium. Płyta powinna mieć grubość około 1 centymetra. Pozwoli ona na wyrównanie nierówności spowodowanych nierównością mebla, na którym stoi akwarium. Pamiętajmy, aby akwarium stało na stabilnym meblu - nie na delikatnym, chybotliwym stołku, ponieważ napełnione akwarium wraz z dekoracją jest ciężkie (np. w pełni urządzone 150-litrowe akwarium może ważyć nawet 200 kg).



2. Czyszczenie zbiornika

Akwarium należy dokładnie wyczyścić, gdyż zawiera on różne pozostałości fabryczne (taśmy itp.). Te usuwamy, a samo akwarium czyścimy mokrą ścierką (BEZ żadnych detergentów!!!).

3. Wsypywanie podłoża

Jeżeli żwir zebraliśmy sami i mamy pewność, iż jest on odpowiedni do akwarium, powinniśmy go przegotować i wypłukać. To pozwoli na usunięcie bakterii i innych zbędnych substancji. Żwir zakupiony w sklepie zoologicznym wystarczy jedynie dobrze wypłukać. Jedna torebka żwiru kosztuje około 3-5 zł. Na przykład do 100-litrowego akwarium będzie potrzebne około 5-6 takich torebek. Dla uzyskania prawidłowego nachylenia i "krajobrazu" akwarium warstwa żwiru na tyle akwarium powinna być grubsza niż na przodzie (tzn. z tyłu ok.6 cm, zaś z przodu 3 cm).



4. Umieszczanie dekoracji

Teraz możemy umieszczać elementy dekoracji. Korzenie i kamienie zakupione w sklepie zoologicznym umieszczamy tak, jak nam się podoba. Korzenie należy kupować tylko w sklepie zoologicznym, ale kamienie możemy już zebrać na własną rękę (moje są z jeziora), jednak należy je wyczyścić i ugotować.



5. Wlewanie wody

Następnie należy wlać wodę. Pamiętajmy, żeby nie nalewać wody gwałtownie, bo porobimy "dziury" w podłożu. Najlepiej będzie, jeżeli na dnie umieścimy miskę, i do niej będziemy wlewać wodę. Wodę dolewamy dotąd, aż jej linia będzie się znajdować ok. 3 cm od górnej krawędzi zbiornika.



6. Sadzenie roślin

Uprzednio kupione rośliny sadzimy w podłożu. Zakopujemy tylko korzenie, ani trochę więcej! Rośliny duże należy sadzić grupami na tyle akwarium, zaś te mniejsze pojedynczo z przodu. Pozwoli to uzyskać ładny widok.



7. Uruchamianie sprzętu

Nadszedł czas na umieszczenie sprzętu. Będzie nam potrzebny filtr, i jeśli zakładamy akwarium tropikalne, grzałka z termostatem. Grzałkę najlepiej ustawić przy wylocie filtra, dzięki czemu ogrzana woda będzie rozprowadzana po całym akwarium, pod kątem 45°.

8. Okres "rozruchu"

Niektóre źródła zalecają, aby po założeniu akwarium poczekać na rozpoczęcie się procesów biologicznych, przez okres 2-3 tygodni. Przez ten czas sprzęt musi być włączony, włącznie z oświetleniem! Możemy jednak skrócić czas oczekiwana nawet do 24 godzin dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów. O takie należy pytać w sklepie zoologicznym.

9. Wpuszczanie ryb

Nadszedł oczekiwany moment! Możemy już wpuścić ryby. Foliowe woreczki z rybami należy zanurzyć na 15 minut w akwarium. To pozwoli na wyrównanie temperatury w woreczku i w akwarium. Następnie należy dolać trochę "naszej" wody do torebki. Dzięki temu ryby przyzwyczają się do wody w akwarium. Po niedługim czasie wpuszczamy ryby, pozwalając im swobodnie wpłynąć.



Możemy już się cieszyć własnym akwarium!
Ustaw stronę serwisu jako startową Zalecana przeglądarka: Microsoft Internet Explorer 7